Haberler

200 m3 kum besleme silosu, değirmen besleme sistemi ve çamur boyut ayrımı sisteminin devreye almasını yaparak üretime başladık.


Firmanın Türkiye'deki en büyük üretim tesisi içerisnde yer alan kuru harç ve sıva üretim tesisinin montaj ve elektrik işleri tamamlanarak otomosyon ve devreye alma işlemleri başlamıştır.


Firmanın İzmir tesisisnde bitüm esaslı yalıtım malzemesi üretim tesisi firmamızın koordinatörlüğünde imalat ve montajları tamamlanarak devreye alınmıştır.


 

NEUMAN ESSER Pendulum Değirmen, yumuşak ve orta sert hammaddelerin öğütülmesi için dizayn edilmiş kompakt, verimli, bakım kolaylığı sağlayan ve düşük elektrik tüketimine sahip bir öğütme sistemidir. Sistem ile d97 800 mikrondan 8 mikrona kadar öğütme yapabilmek mümkündür.

 

Türkiye’de yeni tamamlanan proje kapsamında, yapı sektörüne hizmet eden müşterimiz için kurulan pendulum değirmen sistemi ile proje aşamasında ön görülen kapasite tahminlerinin çok üzerinde bir reel kapasiteye ulaşılmıştır.

Tane boyutu olarak da müşterinin talebi olan d97:90 mikron ve d97:45 mikron boyutlarına rahatlıkla ulaşılmıştır. Gelecekte üretilecek ürünler için istenilen d:97 30 mikron boyut denemeleri de başarı ile yapılmıştır.

 

Ayrıca  sistemin kurulu gücüne göre elektrik tüketimi oldukça düşük gerçekleşmiştir. Gerçekleşen elektrik tüketimleri bilyalı değirmen sistemine göre yarı yarıya ve valsli değirmenlere göre yaklaşık 0 daha düşüktür. Özellikle endüstriyel hammadde sektöründeki düşük karlılık ve yüksek enerji maliyetlerine bağlı yüksek operasyonel maliyetler göz önüne alındığında, pendulum değirmen sistemi, verimli ve düşük üretim maliyetleri sağlayarak karlılığa katkı yapmaktadır.

Bunun yanı sıra, düşük maliyetli ve kolay periyodik değirmen bakımı sayesinde makine kullanım oranı artırılarak, makinenin maksimum üretim yapması sağlanabilir.


Yapı kimyasalı hammaddesi olarak kullanılan mikronize silis kumunun istenilen tane boyutlarından elenmesi için katlı eleme sisteminn kurulumunu yaparak devreye aldık.


Emaye toz boya friti üretiminde öğütme sonrası boyut kontrolü için kullanılan kontrol eleklerimiz ile çok aşındırıcı bir yapıya sahip olan malzemeyi 150 mikron boyutundan verimli bir şekilde eleyen sistemlerimizden 13 adet eleğin kurulumunu tamamlayarak devreye aldık.


Türkiye'de ilk kez, ısıya dayanıklı cam boyalarınınüretiminde temel malzeme olarak kullanılan cam fritini d97 : 9 mikron boyutuna öğüten sistemmizi devreye aldık. Öğütme sistemimiz çok aşındırıcı olan cam fritini yüksek basınç çarpıştırarak istenilen tane boyutuna öğütmekte ve akuple seperatörü ile boyut kontrolü yapmaktadır. Bu sistem sayesinde verimli bir öğütme yapılırken malzemede yabancı madde kirliliğininde önüne geçilmektedir.


Yem katkısı olarak kullanılan mono kasiyum fosfat ve di kalsiyum fosfat tesisini Nol-tec Europe ile birlikte yerleşim ve uygulama projeleri firmamıza ait olmak üzere tamamladık. Toplamda 4 ay süren imalat ve montaj süresince Nol-Tec Europe Lödige'nin ekpmanlarının sistem yerleşimleri yapılarak daha önce kurulan tesis alanının yarısı kadar alanda önceki tesis kapasitesinin 5 katı üretim imkanı sağladık.


Türk Ytong Sanayi A.Ş.'nin Türkiye'de kurmuş olduğu en büyük üretim tesisi olan Çatalca tesisinin değirmen besleme ünitelerini, 5'li karıştırıcı tank grubunu ve hammadde silolarıyla birlikte komple mikser kulasini anahtar teslim olarak imalat ve montajını tamamladık. Proje kapasamında Türk Ytong tarafından sağlanan imalat projelerine istinaden tesis projelendirilmiş ve gerekli çelik konstrüksiyon ve yerleşim planlanmıştır.